Производња и прерада хране је исконска људска делатност и потреба. Савремена пољопривреда у развијеним земљама дефинисана је захтевима остваривања максималног квалитета, минималне цене коштања производа и заштите животне средине. У мултидисциплинарном приступу одрживе пољопривредне производње осим агрономског и биолошког фактора, развој пољопривредних машина и опреме за производњу и прераду хране има немерљив значај. У контексту одрживе пољопривредне производње сваки од ових захтева је подједнако битан, док се могућности пољопривредних машина евидентно свакодневно повећавају, а рекорди превазилазе. Катедра за пољоприврено машинство у својим наставним и истраживачким доменима традиционално форсира свеобухватајући концепт „од њиве до трпезе“ којим су третирани пољопривредна механизација, прехрамбене линије, системи и фабрике и термичко процесуирање сировина и хране.
Интензиван развој пољопривредне производње, науке и техничко-технолошких решења захтевао је примену савремених метода у извођењу наставе на Катедри за пољопривредно машинство. Основни захтев је био да се кроз наставне планове и програме обезбеди да дипломирани - мастер инжењер пољопривредно прехрамбеног машинства има истовремено широка теоријска и конкретна стручно-практична знања.
Развој наставе у периоду од преко 70 година из области пољопривредног машинства карактерише увођење нових дисциплина, осавремењавање видова наставе кроз лабораторијски рад уз коришћење електронско мерне технике и уз незамењиву подршку рачунара. Катедра за пољопривредно машинство изводи наставу на 16 предмета уже области, 5 на основним академским студијама, 7 на мастер академским студијама и 4 на докторским студијама из уже области пољопривредног машинства.
У земљи чије су највеће предности изузетно повољни услови за производњу хране сходно доступности обрадивог земљишта, повољној клими и дугој традицији пропраћеној више- генерацијским искуством, пољопривредно прехрамбено машинство је једна од најпотребнијих грана машинства, али и потенцијални носилац индустријализације Србије и развоја свих сектора привреде.
Др Иван Златановић , редовни професор izlatanovic@mas.bg.ac.rs |
Др Војислав Симоновић , ванредни професор vsimonovic@mas.bg.ac.rs |
Интензиван научноистраживачки рад заснива се на освајању нових техничко-технолошких решења из широке области инжењерства биосистема. Карактеристичан је широк дијапазон истраживачког, научног и стручног рада који се односи на машине, уређаје и опрему од самоходних пољопривредних машина, трактора и прикључних пољопривредних машина за обраду земљишта, па све до опреме за сушење и складиштење пољопривредних производа односно машина и опреме за прераду хране. Веома широка област рада, почев од истраживања, пројектовања, конструисања и испитивања, разноврсних пољопривредних машина и постројења, дефинишу спектар примене стечених знања који се огледа у могућностима:
У оквиру Катедре за пољопривредно машинство раде две лабораторије.
Лабораторија за прецизну пољопривреду располаже нajсавремениjом опремом од које треба издвојити систем за мониторинг приноса којим је извршено прво успешно мерење и мапирање приноса у Србији 2014. године, као и системе за извиђање усева са земље, дрон за извиђање усева из ваздуха и мерно-аквизициони систем за мерење и мапирање вучне силе трактора и отопора земљишта.
Лабораторија за пољопривредне машине и постројења се бави истраживањима машина, уређаја и опреме који се користе у различитим фазама пољопривредне производње, контролом микроклиме у пољопривредним и индустријским објектима, техникама и технологијама процеса сушења, топлом и хладном прерадом прехрамбених материјала, складиштењем и чувањем пољопривредних производа, као и пројектовањем производних линија, опреме и постројења за прераду хране. Лабораторија може пружити и услугу праћења и оптимизације процеса производње, као и потрошње енергије у индустријским објектима.